Květen 2008

Interview

31. května 2008 v 21:59 | Minda |  --Erin Hunterová-
Co vás přimělo vymyslet Divoké kočky?
Kate a Cherith měly vždycky rády kočky a psaní fantasy příběhů. Cherith se zvláště zajímá o příběhy krále Artuše, se všemi těmi slavnými bitvami, rytíři a vytříbeným zákoníkem chování(Všechny tyto věci můžete vidět i v Divokých kočkách). Kate je fascinována zvířecí interakcí a díky tomu můžete číst tyto knížky, kde je nespočetně druhů skryté motivace k tomu, aby kočky něco udělaly. Obě dvě se velmi zajímají o pradávné způsoby uctívání, astrologii a menhiry a využívají své vědomosti k vytvoření vlastní kočičí mytologie, která je hluboká a bohatá. Také obě upřímně věří, že kočky jsou dost inteligentní, aby věřily v tuto mytologii.

Máte nějaké kočky? Jak se jmenují?
Cherith vlastní opravdového Ostružinového Drápa a Šťovíkovou Tlapku, kteří vypadají a chovají se stejně jako v knížkách. Šťovíková Tlapka je velmi divoká a vždycky skáče na stůl, když hledá mísu s pomazánkou. Kate má Willow(Vrbu), Flower(Kytku) a Miu-Miu. Všechny tři kočky rády spí na rukopisech Divokých koček, když Kate pracuje na počítači. Victoria nemá žádné kočky - má psa! Je to strakatá fenka(hnědozlatá) stafordšírského bullteriéra, což je plemeno se zbytečně strašidelnou pověstí. Je to trochu strašpytel a ze všeho nejvíce miluje dohlížení na malé děti! Victoria vyrostla s kočkami, protože žila na farmě. Nejvíce pozoruhodné z těchto koček byli sourozenci Stripes(v češtině Proužek) a Tinkerbell (Zvonička). Tinky měla načechranou želvovinovou srst a měla ve zvyku spát u Victorie v posteli, když se máma nedívala.
Tui nemá žádné kočky - její táta na ně byl hodně alergický, takže místo toho vyrostla se psy (popořadě to byli Sasha, Sam, Sara, Katy, Redsy, Caledonia a Cashew!). V současní době má křížence jorkšíra a pudla jménem Sunshine (Sluneční svit), který je naprosto bezvadný.

Kolik knih vyjde?
Spousta! Jsme na půl cesty do vydání všech šesti knih ze série Znamení hvězd -- což už bude znamenat neuvěřitelných dvacet čtyři knih v "klasických" sériích! A to nepočítáme speciální knihy, jako jsou Věštba Modré hvězdy nebo Klanové bitvy. Navíc jsou tu i knížky ze série Pátrači o čtveřici odvážných medvědů (Kallik, Toklo, Lusa a Ujurak), kteří se snaží zachránit divočinu. Takže dalších knih od Erin Hunterové nedostatek rozhodně nebude! Bohužel však žádné nakladatelství neplánuje jejich překlad do češtiny.

Budou Divoké kočky zfilmovány?
Momentálně nejsou žádné plány na zfilmování, ale pokud by se film zrealizoval s kvalitní animací, tak proč ne!

Co byste poradily začínajícím spisovatelům?
Čtěte, čtěte a čtěte! Ujistěte se, že čtete rozsáhlý obsah všelijakých žánrů - fantasy knížky vás naučí vymyslet si fiktivní svět, řešení detektivek vás naučí manipulovat s komplikovanou zápletkou, příběhy s hodně postavami vás naučí vykreslit vztahy a charaktery. Také piště tolik příběhů, kolik můžete, dokonce i když si je třeba nikdo nikdy nepřečte. A pamatujte si, že nejvíce inspirace je kolem vás, ve vašem vlastním životě - Kate a Cherith chodí na dlouhé procházky lesem, aby našly nová místa, která by mohly kočky v příbězích prozkoumat. Často stráví hodiny sledováním koček, aby zjistily, jak se v různých situacích zachovají.

Bylo těžké nepřehánět, když se v Hromovém klanu děly různé katastrofy?
Vždycky je potřeba trochu přehánět, aby vznikl dobrý příběh! Někdy se možná může zdát, že Hromový klan je ten nejsmolnější klan na světě, ale kdyby měli bojovníci jednoduchý klidný život bez nepřátel, příběhy by byly trochu nudné.

Jaké spisovatele máte rádi?
Pro děti je dobrá Enid Blytonová, protože vymýšlí velmi originální kouzelné světy. Současná dobrá spisovatelka je Lucy Danielsová - píše nejlepší reálné příběhy ze života zvířat, plné zajímavých faktů o péči o zvířata! Z knih pro starší čtenáře si Kate a Cherith obzvláště oblíbily J.R.R. Tolkiena a série od spisovatele Ellise Peterse, který píše knihy o mnichovi jménem bratr Cadfael. Victoria má ráda anglické a americké autory detektivek, což jsou například Tess Gerritsen, Kathy Reichs, Kate Ellis a Lisa Gardiner. Také je velká fanynka Jacqueline Wilson a Meg Cabot, které píší pro děti, jako by mluvily s někým stejného věku.

Které postavy máte nejradši?
Kate, Cherith, Tui a Victoria je všechny mají rády z různých důvodů, ale popravdě, Ohnivák je trochu moc dokonalý... Šedý pruh je jako námět psaní mnohem zajímavější a všechny baví popisování Žlutozubky, protože vždycky říká, co si myslí. Katin tajný favorit je Havran, protože se vždycky objeví ve správný čas na správném místě a také je to jeden z nejlepších kamarádů Ohnivého měsíce, přestože v Hromovém klanu moc dlouho nežil. V Divokých kočkách existují dva druhy charakterů, co jsou nejsympatičtější: ten druh koček, u kterých si můžu představovat, že jsou to mí přátelé, třeba Šťovíková tlapka nebo Popel, a pak ten druh koček, který je nejzábavnější na vymýšlení příběhů o něm, což jsou třeba Můra nebo Ostružinový dráp. S komplikovanými charaktery, které mají temná tajemství, je to mnohem dramatičtější! Tui si z prvních dílů Divokých koček oblíbila Listnáče, pro jeho bezbřehou oddanost a hrdinnost, často mnohem větší než u hlavních hrdinů (scéna z knihy Nebezpečná cesta, kdy běží za ubohým Snížkem, ji vždycky dostane!). Také si ráda čte o Sojčím pírku, protože je neobvyklý a je dvým divným způsobem problémový. Nejraději samozřejmě píše o Toklovi, protože je to taková nabručená postava, která je svou nevrlostí až dost legrační.

Kterou postavu máte nejradši a chtěli byste jí být?
Cherith by chtěla být Popelavá, protože by si moc přála tolik vědět o Hvězdném klanu a Měsíčních kamenech. Kočka se svěžím vánkem v zádech běžící lesem - to je sen Kate, a proto by chtěla být Vánek. Kate také nikdy není unavená stejně jako Vánek. Také by chtěla být Tygří měsíc, protože měla vždycky větší zájem o záporné charaktery. Vicky by také chtěla být Popelavá, protože by chtěla také tak dobře znát budoucnost a radit klanu. Také si myslí, že by mohlo být zajímavé být Sojka, s jeho speciální sílou a smyslem pro uličnictví. Tui by ráda byla Pírkou, protože ji považuje za milou, odvážnou, všímavou a svobodomyslnou. Má ráda, jak si Pírka rozumí s ostatním kočkám, zvlášť s Vraníkem. Ale Tui se sama považuje spíš za Popelušku v době, kdy byla učednicí, nebo za Lusu v prvních dvou knihách Pátračů... optimistická, trošku nešikovná a hlavně vším nadšená!

Když je tolik postav a knih, jak udržíte správné linie příběhu a nic nespletete?
Velmi těžko. Když do příběhu přibyla Jeřabina jako kočka, skončila nakonec jako kocour, otec koťat Zlatohnědky. Ups! Victoria velmi pečlivě udržuje seznam "účinkujících" v každé kapitole, takže Kate a Cherith ví, kdo bude figurovat v příběhu a Vicky seznam aktualizuje předtím, než začnou psát nové linie příběhu. Když má některá kočka zemřít, někdy se stane, že Vicky řekne něco jako: "Hele, ale tahle kočka se narodila teprve před dvěma měsíci. Udělejte ji trochu starší."
Je potřeba týmová spolupráce.